Честно казано само бях чувала за сармички от този род, но никога не бях приготвяла и никога не съм се замисляла да приготвя. Нооо, ето че се появи Тя, с нейното подсказване точно на време, когато тези листа са най-подходящи за завиване на сармичките, така че да станат крехки и разкошни.
Искам да благодаря отново на Йоли и нейнте безкрайни идеи и вдъхновения, толкова са ценни за мен, а предполагам и за всички вас. Добре, че си я имаме наоколо 🙂 и винаги е готова да посъветва и да окуражи всеки от нас!
Догодина ще приготвя и с листа от липа, защото този път изпуснах момента.
Необходими продукти:
50-60 млади листа от лешниково дърво ( може и повече в зависимост от количеството и порциите, които искате да приготвите )
700 милилитра вода
сол
За плънката:
1 чаена чаша ориз
½ чаена чаша хубаво бяло вино
1 морков
1 глава лук
2 скилидки чесън
5 стръка пресен джоджен
5 стръка пресен магданоз
1 супена лъжица гъста доматена салца
1 супена лъжица червен пипер
3 супени лъжици олио
1 супена лъжица масло
1 чаша вода
¼ чаена лъжичка смлени семена от кориандър
соли черен пипер
За гарниране:
1 чаша кисело мляко
2 стръка джоджен
2 стръка магданоз
1 малка скилидка чесън ( по желание )
сол и черен пипер и една малка щипка кориандър
Приготвяне:
Сваряваме листата от лешниковото дърво за 10 минути на слаб огън в подсолената и подправена с лимон вода. Оцеждаме ги и ги оставяме да изстинат, а след това ги подсушаваме преди да ги завием с плънката.
За да приготвим плънката, нарязваме лука и морковите на ситно и ги запържваме леко в олиото. Когато са почти готови прибавяме и чесъна. След това прибавяме ориза и запържваме за 2-3 минути и него. Прибавяме маслото и бялото вино и разбъркваме, докато виното се абсорбира от ориза. Прибавяме доматената салца и червения пипер и разбъркваме за кратко, докато всичко се смеси добре. Наливаме половината от водата. Прибавяме сол, черен пипер, смления кориандър и разбъркваме. Добавяме и останалата вода и варим, докато течността се абсорбира. Накрая прибавяме и ситно нарязаните пресни подправки, разбъркваме и оставяме плънката да се охлади леко.
Във всяко листо поставяме по една чаена лъжичка от плънката и така оформяме всяка от сармичките.
Подреждаме ги плътно на дъното на тенджера и изсипваме една чаша вода, която сме овкусили с малко сол.
Варим на много слаб огън за 30 минути, с поставен капак върху тенджерата, като внимаваме да не завират силно, защото ще се разтворят. Ако искате можете да поставите чиния отгоре, за да сте сигурни, че няма да се развалят при варенето. При мен не се наложи, защото ги варих на много слаб огън.

За гарниране използвах сос от кисело мляко със ситно нарязани в него джоджен, магданоз и чесън, подправен със сол, черен пипер и щипка кориандър. Според мен много им подхожда, ако ви харесва идеята използвайте го и вие.
12 Коментари
gabrielatsulin
05.06.2015 в 10:35Вкусни и поднесени красиво са тези сармички. Така да обичам сармички, че ми иде да ти отмъкна цялата чинийка и точно за обяд.
Прекрасна идея! Браво на Йоли! Както винаги е много оригинална.
Поздрави и усмихнат ден!
Роси
05.06.2015 в 11:55Танче,има два огромни лешника до нас и то напълно свободно достъпни,кой да се сети да си приготви подобна благинка.Благодаря за идеята,много апетитни сармички!Хубав петък!
Irma
05.06.2015 в 13:02Тази седмица правих с лозови, но не ми пречи пак да завия някоя, този път с лешникови листа. Не се бях сетила и не бях видяла идеята на Йоли. А лешниковото дърво ни е в двора и има добри за завиване листа. Само не знам дали не са вече задебелели…
Благодаря за подсказката, Таня!
Поздрави и прегръдки!
Йоланта Делибозова
05.06.2015 в 19:11Браво Танче! Мислех, че никой няма да обърне внимание на вметнатата от мен реплика за лешниковите сармички. Ти си толкова креативна! Прекрасна си ми ти! И как ти се видяха на вкус?
Таня Донева
05.06.2015 в 21:30Как няма да забележа, Йоли, така се вдъхнових…, дори съм повлияла на една колежка да ги приготви, толкова съм била впечатлена от идеята и разказа ми за тях е бил повече от убедителен явно, тя преди мен ги беше направила 🙂 Прекрасни са, Йоли, много крехки, нежен и приятен леко кисел вкус. За поводи с повече хора са просто перфектни. Трябва само малко търпение, за да се оформят, но е за мен беше приятно.
Благодаря ти, Йоли!
Таня Донева
05.06.2015 в 21:33Габи, радвам се, че ти харесват! Опитай ако имаш наоколо някое лешниково дърво 🙂
Благодаря ти!
Поздрави!
Таня Донева
05.06.2015 в 21:39Все още са крехки листата на лешниците и може да се приготвят сармички. Може би имаме още съвсем малко време да се възползваме от тях, след това ще станат жилави и неподходящи за ядене, затова опитай, Роси, сигурна съм, че ще ви харесат вкъщи 🙂
Поздрави!
Таня Донева
05.06.2015 в 21:43Ти си късметлиика с дървото в двора, Ирме! На мен ми се наложи да пътувам 40 километра, за да набера крехки и чистички листенца, но така се бях навила, че изобщо не се и замислих. Много вкусни станаха и пак ще приготвя, докато още не са остаряли листата.
Аз ти благодаря, Ирме!
Поздрави!
gogolina
07.06.2015 в 9:25Ох … ще ги оформя аз … ще ги оформя … само листа от лешник не зная от къде ще си намеря? 🙂
Анонимен
18.06.2015 в 14:07Много интересна идея! Аз правя от липови листа, но от лешникови не бях се сещала. Ще пробвам непременно.
Таня Донева
18.06.2015 в 22:11Дани, освен в един буркан като лозовите да ти затворя, иначе не се сещам, ако не се срещат при теб. Ти само кажи 🙂
Поздрави, мила!
Таня Донева
18.06.2015 в 22:15Здравейте,
Идеята е на Йоли, изкуши ме и опитах. Много съм доволна от резултата и със сигурност вече ще ги приготвям всяка пролет, докато са крехки листата или ще си консервирам.
Опитайте, сигурна съм, че ще ви харесат!
Поздрави!